Uluslararası Öğrenci Kayıtları
​​​​2019 – 2020 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ
ULUSLARARASI ÖĞRENCİ KAYITLARI
- LİSANS -

Üniversitemiz lisans programlarına başvuruları kabul edilen uluslararası öğrencilerin kayıtları, akademik takvimde ilan edilen tarihler arasında ilgili mevzuat hükümleri uyarınca Öğrenci Akademik İşler Direktörlüğü tarafından Dragos Kampüsünde gerçekleştirilecektir.

Kayıt Tarihleri

Birinci Kayıt Haftası10 – 14 Haziran 2019
İkinci Kayıt Haftası8 – 12 Temmuz 2019
Ek Kayıt Haftası9 – 13 Eylül 2019

Kayıt Saatleri 

09:00 – 17:00

Kayıt Yeri

İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrenci Akademik İşler Direktörlüğü (Dragos Kampüs, Rektörlük binası 1.kat kayıt ofisi)

Kayıt için Gerekli Belgeler

 • Öğrenci Tanıma Formu
Öğrencinin kayıt esnasında online doldurduğu formdur.
 • ​​Kabul mektubu
 • Diploma aslı
Diploma aslı Türkçe ya da İngilizce değil ise diplomanın Türkçe ya da İngilizce noter onaylı çevirisi teslim edilir.
 • Diploma Denklik Belgesi
Diploma denklik belgesi, almış olduğunuz lise eğitiminin Türkiye'de verilen lise eğitimine denk olduğunu kanıtlayan bir belgedir. Herhangi bir Türk yükseköğretim kurumuna kaydınızı tamamlamak için lise diplomanıza eşdeğer bir sertifika alma zorunluluğu vardır.
Bu belge eğitim görülen ildeki, milli eğitim müdürlükleri tarafından değerlendirilir ve hazırlanır. Milli Eğitim Müdürlüğünün inceleme süresi bir öğrenciden diğerine değişebilir. Diploma denklik belgesi verme kararları sadece Milli Eğitim Müdürlüğünün takdirindedir. Hiçbir yükseköğretim kurumu başarılı bir diploma denkliği başvurusunu garanti edemez. 
Diploma Denklik belgesi alınamaması durumunda, Üniversiteye kabul ve kayıt kabul durumları iptal edilecektir.
Ülkenizdeyken denklik belgesine başvurmanız sizin için daha uygun ve kolaydır. Denklik belgesine başvurmak için ülkenizdeki Eğitim Ataşesi ofislerine başvurmanız gerekiyor. Ülkenizde hizmet veren eğitim ataşelerinin listesini görmek için lütfen buraya tıklayın.
Kendi ülkenizde Eğitim Ataşesi yoksa veya denklik belgenizi almadıysanız, Türkiye'ye gelir gelmez bu belge için başvurmalısınız. Denklik belgesi için başvuru sürecinin uzun zaman alabileceğini unutmayın.
Başvuru sırasında geçerli oturma iznine dair belgeyi sunmamış olan öğrenciler büyük olasılıkla geçici denklik belgesini alacaktır. Eğer daha sonra oturma iznini getirirlerse, öğrencilere kalıcı denklik belgesi verilir. 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yerini görmek için lütfen buraya tıklayın​.
 • Transkript aslı
Transkript aslı Türkçe ya da İngilizce değil ise transkriptin Türkçe ya da İngilizce noter onaylı çevirisi teslim edilir.
 • Pasaport aslı
Kayıt sırasında fotokopisi alınıp, aslı öğrenciye iade edilir. Pasaport dili Türkçe ya da İngilizce değil ise pasaportun kimlik bilgilerini gösteren sayfasının Türkçe ya da İngilizce dillerinde noter onaylı çevirisi teslim edilir.
 • Dil Yeterlilik Belgesi
TOEFL, SAT vb. İngilizce yeterlilik belgesine sahip olmayan öğrencilerin dil yeterlilik seviyeleri İstanbul Şehir Üniversitesi Diller Okulu'nun düzenlediği Düzey Belirleme Sınavı ile belirlenir. Sınav tarihleri Akademik Takvim​'de belirtilmiştir.
Türkçe programlara kabul alan yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe dil yeterliklerini TÖMER (B1) belgesi ile kanıtlamaları beklenir. Sınav sonucu bulunmayan adaylar ŞEHİRTÖMER merkezi ile iletişime geçmelidir. Detaylı bilgi için: tomer@sehir.edu.tr
 • Sınav Sonuç Belgesi
GCE, ACT, SAT I, ABITUR, TAWJIHI vb.
 • ​Öğrenim ücretinin ödendiğine dair belge (Tam burslu öğrenciler hariç)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş)
 • İkamet İzni Belgesi
Hâlihazırda "İkamet İzni Belgesi"ne sahip olan öğrenci, izninin fotokopisini sunmalıdır. Sahip olmayanlar Üniversitemize kayıt yaptırdıktan sonra İl Göç İdaresi'ne başvuru yaparak İkamet İzni Belgesi'ni alır ve fotokopisini Öğrenci Akademik İşler Ofisi'ne iletir.

Kayıt Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

 • Kayıt esnasında doldurulması gereken "Öğrenci Tanıma Formu"nu doldurmamış öğrencinin kayıt işlemi tamamlanmayacaktır.
 • TC uyruklu olan öğrencilerden, kayıt sırasında görevli tarafından verilecek olan "Sabıka Beyan Formu" ve "Askerlik Beyan Formu"nu (sadece erkek öğrenciler) doldurmaları beklenir.
 • ​Akademik takvimde belirtilen kayıt tarihleri kesin kayıt tarihleridir. Öğrencilerin kayıt işlemlerini ilgili tarihler içinde tamamlaması beklenmektedir.
 • Belgelerinde tahrifat bulunan öğrencilerin kayıt işlemleri yürütülmeyecektir.
 • Öğrencilerimizin kayıt işlemlerini bizzat gerçekleştirmesi gerekmektedir. Kayıt işlemlerini öğrencilerden başka ancak noter onaylı vekâlet verdikleri kişi gerçekleştirebilir.
 • Kayıt belgelerinin eksiksiz teslim edilmesi gerekmektedir. Eksik belge tesliminde bulunan öğrencinin kaydı onaylanmayacaktır.
 • Ödeme yapması gereken öğrencilerin kayıt tarihleri içinde ödemesini yapması beklenmektedir. Ödemesini tamamlamayan öğrencinin kayıt işlemleri onaylanmayacaktır. Ödeme koşulları ile ilgili Mali İşler Direktörlüğüne danışılabilir. (maliisler@sehir.edu.tr)


Kayıt ile ilgili sorularınız için ogrenciisleri@sehir.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.