Mütevelli Heyet

​​​​​​​​Prof. Dr. ÖMER DİNÇER

Mütevelli Heyet Başkanı​

Karaman’da doğan (1956) Ömer Dinçer, Erzurum Atatürk Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İşletme Yönetimi ve Politikası Bölümü’nden mezun oldu (1978). İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde Personel Yönetimi ve Endüstriyel İlişkiler alanında yüksek lisansını (1980), Örgütsel Davranış alanında doktorasını (1984) tamamladı. 
 
Marmara Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde asistanlığa (1980) ve yardımcı doçentliğe (1985) atandı. Aynı fakültenin Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı’nda doçent (1985) ve profesör oldu (1994). İngilizce bilen Ömer Dinçer bu arada Drexel Üniversitesi’nde (ABD) misafir araştırmacı olarak bulundu (1993). 
 
Ayrıca Marmara Üniversitesi, Orta Doğu Ülkeleri Enstitüsü’nde müdür yardımcılığı (1992-95), Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Programları’nda başkanlık yaparken (1995-99), İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde danışman ve Birleşmiş Milletler Habitat II Konferansı koordinatörü oldu (1994-97). 1999-2003 yılları arasında Beykent Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü yaptı. 
 
“Stratejik Yönetim ve İşletme Politikası”, “İşletme Yönetimi”, “Yönetim ve Organizasyon”, “Örgütsel Teori ve Davranış” ve “Değişim Yönetimi ve Örgüt Geliştirme” dersleri verdi. Sekiz kitabı, üç araştırma raporu, çok sayıda araştırma ve makalesi yayımlandı. 
 
Başbakan Baş Müşavirliği’nin (2003) ardından Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüttü (2003-2007). İstanbul Milletvekili seçilerek, 60. hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, 61. hükümette de Milli Eğitim Bakanı oldu.

 

Prof. Dr. PEYAM​İ ÇELİKCAN

peyami_celikcan.jpgRektör

25.12.1961 tarihinde Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden 1986 yılında mezun oldu. 1987 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

1988 yılında YÖK Başkanlığı Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Bursu ile Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve 1990 yılında İletişim Sanatları alanında University of West Florida’dan yüksek lisans derecesini aldı. 1994 yılında ise 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları programını tamamlayarak  sinema-televizyon alanında doktora unvanını kazandı. 1996 yılında doçentlik, 2004 yılında da profesörlük unvanını aldı. Değişik üniversitelerde bölüm başkanı, dekan ve rektör yardımcısı olarak idari görevler üstlenen Çelikcan, son olarak İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı ve Rektör Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

İletişim alanında lisans-yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler veren Çelikcan, uluslararası ve ulusal düzeyde çeşitli kurum ve kuruluşların eğitim programlarında seminerler vermiştir. Filistin Maan Ajansı muhabirlerine "Haber Televizyonculuğu", Türkmenistan, Tacikistan ve Kosova Devlet televizyonları programcılarına "Televizyon Yayıncılığı" ve "Belgesel Yapım" konusunda seminerler vermiş ve atölye çalışmaları düzenlemiştir.

Yetişkin eğitimi konusunda da çeşitli projelerde görev alan Çelikcan, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı adına hazırlanan ve TRT’de yayınlanan Yaygın Çiftçi Eğitimi Projesi (YAYÇEP) eğitim filmlerinin ve UNICEF için hazırlanan Görsel Anne Baba Eğitimi Projesi (UNICEF-GABEP) eğitim filmlerinin bir kısmının yönetmenliğini yapmıştır.

Sinema ve televizyon alanında da çalışmalarını sürdüren Çelikcan, belgesel yönetmeni ve metin yazarı olarak çok sayıda yapım gerçekleştirmiştir. Kültür belgeselleri alanında uzmanlaşan Çelikcan, Türk kültürünün ve tarihinin izlerini takip ederek Orta Asya, Anadolu ve Balkanlar coğrafyasını içine alan belgeseller çekmiştir. Bu çalışmalar içinde 2000 yılında tamamlanan Kazakistan’dan Macaristan’a Erenlerin İzinden adlı 13 bölümlük belgeselin metin yazarlığını ve genel yönetmenliğini üstlenmiştir.

2006 yılında üç bölümlük "Kırgızlar" belgeselinin yönetmenliğini yapan Çelikcan, 2007 yılında 13 bölümlük "Anadolu’nun Renkleri-Doğum, Düğün, Ölüm" belgeselinin metin yazarlığını ve ortak yönetmenliğini yapmıştır. 2011 yılında itibaren ise Kafkaslar ve Orta Asya’da Demiryolu Tarihi’ni konu alan "Trans-Hazar Demiryolu" (13 Bölüm), "Trans-Sibirya Demiryolu" (13 Bölüm), "Trans-Aral Demiryolu" (13 Bölüm) ve "Trans-Kafkas Demiryolu" (13 Bölüm) belgesellerinde metin yazarı ve ortak yönetmen olarak yer aldı.

Yayıncılık alanında meslek standartlarının ve yeterliliklerinin belirlenmesi amacıyla Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) bünyesinde sürdürülen projelerde proje danışmanı olarak görev alan Çelikcan, Televizyon Program Yönetmeni ve Yönetmen Yardımcısı; Işıkçı ve Işıkçı yardımcısı mesleklerinin meslek standartları ve yeterlilik çalışmalarını yürütmüştür.

Akademik çalışmalarını medya tarihi, sinema tarihi, popüler müzik ve belgesel sinema alanında sürdüren Çelikcan, bağımlılık alanında da çalışmakta ve konuyla ilgili olarak uluslararası projelerde danışman olarak görev almaktadır. Son olarak ERASMUS+ kapsamında gerçekleştirilen ve dört ülkeden bağımlılıkla mücadele eden STK’ların ortaklığında Yeşilay tarafından yürütülen "Drug Awareness on Adults (DAWAP)" projesinin danışmanlığını yürütmüştür.

Yeşilay Bilim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdüren Çelikcan, International Association for Media and Communication Research (IAMCR), European Network for Cinema and Media Studies (NECS), International Documentary Association (IDA) üyesidir.

 

Prof. Dr. AHM​ET ADEMOĞLU

Ahmet_Ademoglu.jpgAhmet Ademoğlu, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı (1987). Yüksek lisans (1990) ve doktora (1995) derecesini aldığı Boğaziçi Üniversitesi Biyo-Medikal Mühendisliği Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. (1988-95). 

Rutgers (ABD, 1993), Lübeck (Almanya, 1994), Texas (ABD, 1995-97) üniversitelerinde çalışmalarda bulunan Ahmet Ademoğlu, yardımcı doçent olarak görev yaptığı (1997-99) Boğaziçi Üniversitesi Biyo-Medikal Mühendisliği Enstitüsü’nde doçentliğe (1999) ve profesörlüğe (2006) yükseldi. 

Halen aynı enstitüde görev yapmakta olan Ahmet Ademoğlu, “Biyo-Medikal Mühendisliği Enstitüsü, Prof. Dr. Necmi Tanyolaç Ödülü” (1990), “Electroencephalography and Clinical Neuroscience Society, Genç Bilim İnsanı Ödülü” (2000) ve “Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, Araştırmada Üstün Başarı Ödülü”ne (2003) layık görüldü. 

“Beyin Elektriksel Etkinliği (EEG) ve İşlevsel Manyetik Rezonans Teknikleriyle Nörogörüntüleme” ve “Biyomedikal Sistemlerde Sayısal Hesaplama ve Modelleme” alanlarında çalışmalarda bulunmaktadır.

 

 

Prof. Dr. AZİZ SANCAR

aziz_sancar.jpgAziz Sancar Mardin’de doğdu (1946). İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu (1969). Teksas Üniversitesi’nde, E.coli bakterisinin foto-reaktivasyon enzimi (fotoliyaz) üzerine doktora yaptı (1977). 

Yale Üniversitesi’nde “ekzonükleaz” adlı başka bir DNA onarım enzimi üzerine çalıştı (1977-82). North Carolina Üniversitesi’nin Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde Doçentliğe atandı (1997). Biyokimyager ve moleküler biyolog Aziz Sancar halen Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nin Biyokimya Bölümü’nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak, DNA onarımı, hücre döngüsü kontrol noktaları, kriptokrom ve biyolojik saat alanlarındaki çalışmalarını sürdürmektedir. 

Ayrıca Amerikan Mikrobiyoloji Akademisi, Amerikan Biyokimya Akademisi, Amerikan Kimya Akademisi, Lineberger Kanser Araştırmaları Merkezi, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ile ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne üye olan Aziz Sancar Türk kültürünü ve ABD’de yaşayan Türk öğrencileri desteklemek amacıyla eşi Gwen Boles ile birlikte Aziz ve Gwen Sancar Vakfı’nı (Carolina Türk Evi) kurdu. 

279 makale ve 32 kitap bölümü yazan bilim adamı, ABD tarafından verilen Başkanlık Genç Araştırmacı Ödülü, Amerikan Toplumu Fotobiyoloji Araştırma Ödülü, TUBİTAK Ödülü ile Kuzey Karolina Seçkin Kimyager Ödülü’ne layık görüldü. Son olarak, DNA onarımı alanında Tomas Lindahl ve Paul L. Modrich ile birlikte yürüttüğü çalışmaları sayesinde 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı.

Prof. Dr. CÜNEYT KAYA

cuneyt_kaya.jpg2000 yılında Marmara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. “İbn Sînâ Felsefesinde Âlemin Mükemmelliği Düşüncesi” başlıklı tezle Marmara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını (2002), “İslam Felsefesinde Metafizik Bir Problem Olarak İmkân” adlı çalışmasıyla İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı’nda doktorasını (2008) tamamladı. 

2009 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü, Türk-İslam Düşünce Tarihi Anabilim Dalı’nda çalışmalarını sürdüren Kaya, İbni Sina Merkezi’nde klasik ve klasik sonrası İslam Felsefesi geleneği üzerine çalışmalar yapmaktadır.​FARUK DENİZ

faruk_deniz.jpgFaruk Deniz İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi (2000). Aynı fakültenin Siyaset Bilimi ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı’nda, “Türkiye’de Batıcılık Tasavvurunun Gelişimi ve Dönüşümü” başlıklı yüksek lisans çalışmasını tamamladı (2005).

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kuruluş çalışmalarını yürüten AR-GE grubu içerisinde yer aldı. İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisi, Divan Disiplinlerarası Çalışmalar Dergisi, Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi ve Anlayış Dergisi’nde yazıları yayımlandı. 

Doktora çalışmasına İstanbul Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde devam eden Deniz, 2008’den bu yana Bilim ve Sanat Vakfı Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır.


VAHAP KÜÇÜK

vahap_kucuk.jpgMalatya Doğanşehir doğumlu (1961) Vahap Küçük, eğitimini Doğanşehir’de tamamladı. Bir süre Doğanşehir ve Malatya’da ticaretle uğraştıktan sonra İstanbul’a yerleşerek (1990) Tema Tekstil Pazarlama A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer aldı. Bu arada Marmara Üniversitesi, Stratejik İşletmecilik Yönetimi İhtisas Programını tamamladı. 

Tema Tekstil Pazarlama A.Ş.’de Genel Müdürlük yaptığı 8 yıl zarfında LC Waikiki Türkiye’nin en seçkin ve yaygın bayi ağına kavuşarak birçok segmentte piyasa lideri oldu. Aynı dönemde LC Waikiki markasının dünyadaki tüm lisans hakları Tema Tekstil bünyesine geçti ve tamamen Türk markası haline geldi. 

2003 yılına kadar grubun Genel Müdürlüğünü, daha sonra perakende şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi. Aynı zamanda ortaklarının tamamını Küçük Ailesi’nin oluşturduğu Küçükler Holding’i kurup Yönetim Kurulu Başkanlığı’na geldi. 

Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Federasyonu’nun ilk Yönetim Kurulu Başkanı oldu (2013-2015). Halen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Taha Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.
 

​ZEYNEP BODUR OKYAY

zeynep_bodur.jpgİstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Zeynep Bodur Okyay, Harvard Üniversite’sinde lisansüstü yönetici programını tamamladıktan sonra (1990-92) Kale Grubu’nda çalışmaya başladı.

İtalyanca ve İngilizce bilen Zeynep Bodur Okyay, kariyerine Çanakkale Seramik Fabrikaları’nda yönetici adayı olarak başladı (1992). Kale Grubu merkezinde yeni departmanlar kurup çeşitli odaklanma çalışmalarını yönetti. Pazarlama şirketleri İcra Kurulu üyeliğinden sonra grubun Murahhas Aza Yardımcılığı’na getirildi. Kale Holding ve Bodur Holding Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su oldu (2007). 

İSO Meclis Başkanlığı, İKV Başkan Vekilliği, DEİK Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyeliği, DEİK AB İş Konseyleri Koordinatör Başkanlığı ve DEİK Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanlığı, DEİK Türkiye-İtalya İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeliği, TÜSİAD üyeliği, TOBB Seramik ve Refrakter Meclisi Başkanlığı, Global İlişkiler Forumu Yönetim Kurulu üyeliği ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, üstlendiği görevlerden bazılarıdır. 

Kurucuları arasında bulunduğu Harvard Mezunlar Derneği’ndeki çalışmalara ve Harvard Üniversitesi’nde Türk Kürsüsü kurulmasına da destek veren Zeynep Bodur Okyay, Türkiye’nin 2015 dönem başkanlığını üstlendiği G20’nin altı resmi katılım grubundan biri olan ve sürecin STK liderliğini yürüten C20’nin Başkanlığını üstlendi. 

Türk-İtalyan ilişkilerine katkıları nedeniyle İtalyan Devleti tarafından ‘’Caveliere di Lavora’’ nişanı (2006) ve “Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana” üst düzey devlet nişanı ile ödüllendirildi (2014). Türkiye ve AB ilişkilerine katkılarından dolayı “Franco Nobili Ödülü”ne layık görüldü (2010). Aynı yıl “TBMM Üstün Hizmet Ödülü” ile taltif edildi.​