2019 - 2020 Akademik Yılı Dikey Geçiş Kayıtları
5.09.2019
2019-DGS yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitemiz programlarına kayıtlar, 9 - 13 Eylül 2019 tarihleri ve 09:00 - 16:30 saatleri arasında İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrenci Akademik İşler Direktörlüğü Kayıt Ofisi'nde gerçekleştirilecektir.
​​​KAYIT TARİHLERİ
9 - 13 Eylül 2019

KAYIT SAATLERİ
09:00 - 16:30

KAYIT YERİ
İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü 
Rektörlük Binası - Öğrenci Akademik İşler Direktörlüğü, Kayıt Ofisi
Adres: Orhantepe Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı, No: 21, 34865 Dragos, Kartal/İstanbul

Kampüse ulaşım ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.​

KAYIT ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER
(1) Öğrenci Portal Bilgilerinin Öğrenilmesi
Üniversitemize kayıt hakkı kazanan tüm öğrencilerimize; @std.sehir.edu.tr uzantılı bir e-mail adresi"Öğrenci Portal" ekranı hesabı ve hesaba giriş yapmanızı sağlayan geçici bir şifre oluşturulur. ÖSYM yerleşen öğrenci bilgisini Üniversitemizle paylaştıktan sonra cep telefonunuza ve e-mail adresinize gelecek "Hesap bilgileriniz aktif edilmiştir." bilgisinden sonra, https://www.sehir.edu.tr/Pages/PM/GetPass.aspx linkini kullanarak, TC kimlik numaranız ve doğum tarihiniz ile giriş yapıp;
  • ​​@std.sehir.edu.tr uzantılı mail adresinizi,
  • Öğrenci numaranızı,
  • Geçici şifrenizi
öğrenmelisiniz.  Bu bilgiler daha sonraki adımlarda kullanılacağından mutlaka not edilmelidir.
NOT: ÖSYM'nin telefon numarası ve e-mail adresinizi Üniversitemizle paylaşması durumunda bilgilendirme mesajı gönderilebilecektir. Bilgilerini paylaşıma açmayan öğrenciler web sitemiz duyurularını takip edebilir.
(2) Öğrenci Tanım​​​a Formu'nun Doldurulması
Yukarıda belirtilen kişisel hesap bilgilerinizi aldıktan sonra yapılması gereken; Öğrenci Portal ekranında yer alan "Öğrenci Tanıma Formu"nun doldurulmasıdır. Öğrenci Tanıma Formu, Üniversitemizde öğrenim görülen süre içerisinde kullanılacak kişisel bilgilerin yer aldığı formdur. Öğrenci Portal ekranına http://mysap.sehir.edu.tr​ linkinden erişebilirsiniz. Açılan ekranda, "Kullanıcı Adınız" için @std.sehir.edu.tr uzantısı mail adresiniz ve "Şifreniz" içinse edindiğiniz geçici şifreyi kullanabilirsiniz.
ÖNEMLİ! Kayda gelmeden önce Öğrenci Tanıma Formu'nu doldurmuş olmanız, kayıt sırasında işlemlerinizi hızlı tamamlamanızı sağlayacaktır.​

KAYIT ADIMLARI
Kayıt işlemleriniz için sırasıyla aşağıdaki adımları yapmalısınız:
(1) Ödeme İşlemlerinin Tamamlanması (Tam burslu yerleşen öğrenciler hariç)
Üniversitemiz Öğrenci Merkezi'ndeki banka şubesine giderek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız Mali İşler Ofisine gitmelisiniz. Ödeme işlemleriniz sonrası tahsilat makbuzu almayı unutmayınız. Mali İşler Ofisi, Rektörlük Binası 2.kattadır.
(2) Kayıt İşlemleri
Aşağıda belirtilen "Kayıt İçin Gerekli Belgeler ve Formlar" ile tahsilat makbuzunu kayıt ofisine teslim ediniz.  
(3) Düzey Belirleme Sınavı
Kayda gelen tüm öğrenciler kayda geldikleri gün saat 14.00'da yapılacak İngilizce düzey belirleme sınavına gireceklerdir. Sınava girecek öğrencilerin 13:30'da AB2 no'lu binadaki 2003 no'lu ofise gitmeleri gerekmektedir.
(4) "ŞEHİR Kart"ın Teslim Alınması
ŞEHİR Kart aynı zamanda öğrenci kimlik kartınız olacaktır. Tüm öğrencilerin kimlik kartını teslim alması gerekmektedir. Kartlarınız Öğrenci Merkezi'nde bulunan Halkbank şubesinde açacağınız hesap sonrası yine aynı şubeden teslim edilecektir.

Sırasıyla bu adımları yaptıysanız kaydınız tamamlanmıştır!

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER VE FORMLAR
(1) Nüfus cüzdanının aslı
Nüfus cüzdanınızın önlü-arkalı fotokopisi (Nüfus cüzdanınızın aslını mutlaka yanınızda bulundurunuz.)
(2) Lise diplomasının aslı
Lise diploması aslının kayıt sırasında sunulması zorunludur. Yurt dışından alınmış lise diplomaları için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınmış diploma denklik belgesi; İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş ise ek olarak noter tasdikli Türkçe tercümesi gerekmektedir.
(3) DGS Sonuç Belgesi
DGS yerleştirme sonuç belgesinin ve puan döküm belgesinin çıktıları ÖSYM'nin web sitesinden alınacaktır.
(4) 2 adet fotoğraf
Teslim edilecek fotoğraflar son 6 ay içinde çekilmiş olmalı ve fotoğrafların arkasına öğrencinin ad-soyad bilgilerinin yazılmış olması gerekmektedir.
(5) Sabıka Beyan Formu
Formun çıktısı alınarak kayıt öncesi doldurulması ve kayıt masasına imzalı bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Adliyeden herhangi bir belge alınmasına gerek yoktur. Form için tık​layınız.
(6) Askerlik Beyan Formu
Formun çıktısı alınarak kayıt öncesi sadece erkek öğrencilerimiz tarafından doldurulması ve kayıt masasına imzalı bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Sadece 1998 veya öncesi doğumluların, askerlik durumlarını gösteren belgeyi kayıt sırasında teslim etmeleri gerekmektedir. Form için tı​klayınız.
ÖNEMLİ! Askerlik Beyan Formu'nda bulunan ve yeni tip kimlik kartlarında bulunmayan bilgilerin e-devlet üzerinden öğrenilerek formdaki ilgili alanlara mutlaka yazılmalıdır.
Kayıt hakkı kazanan öğrencilerin askerlik durumları, YÖKSİS sistemi aracılığıyla Üniversitemiz tarafından sorgulanmaktadır. Hakkında "askerlik şubesine başvurunuz" kaydı bulunan adaylar, askerlik şubelerine yönlendirilecektir.

KAYITLARLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER
  • Yukarıda belirtilen kayıt tarihlerinde kayıt işlemlerini bizzat gerçekleştirmeyen veya gerekli belgelerini teslim etmeyen öğrenciler, Üniversitemize kayıt hakkından vazgeçmiş sayılmaktadır.
  • Kayıt işlemlerini öğrencinin bizzat gerçekleştirmesi gerekmektedir. Öğrenci yerine ancak noter onaylı vekâlet vereceği kişi kayıt işlemlerini gerçekleştirebilir.
  • Belgelerinde eksiklik veya tahrifat olan öğrencilerin kayıtları, yapılmış olsa dahi iptal edilir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunularak kayıt yaptıran öğrenciler hakkında gerekli yasal işlemler yapılmaktadır.
  • Aynı anda birden fazla yükseköğretim kurumunda aynı seviyede eğitim görülemeyeceğinden, başka bir yükseköğretim kurumunun lisans programlarında kayıtlı olan öğrencilerin Üniversitemize kayıt olabilmesi için diğer üniversitelerinden kayıtlarını sildirmeleri ve kayıt sildirdi bilgisinin YÖKSİS üzerine aktarılmış olması gerekmektedir.
  • Kayda gelmeden önce, teslim edilecek tüm belgelerin çeşitli nedenlerle ileride ihtiyaç duyulabileceğinden birer kopyalarının alınması faydalı olacaktır.
  • Öğrenim dili Türkçe olan lisans programlarına yerleşen öğrenciler için İngilizce Hazırlık Programı isteğe bağlıdır ve bir yıldır. İngilizce Hazırlık Programında okumak isteyen öğrencilerin kayıt masalarında mutlaka "İsteğe Bağlı Hazırlık Okuma Formu"nu doldurmaları gerekmektedir.
  • İngilizce lisans programına yerleşen öğrencilerimizden Üniversitemiz tarafından kabul edilen dil yeterlilik belgesine sahip olanların kayıt masalarında ilgili Dil Yeterlik Belgesini mutlaka teslim etmeleri gerekir. Üniversitemizin kabul ettiği dil yeterlilik puanları ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.


​​​​