ŞEHİR TTO'nun Aktif Rol Oynadığı İnsansız Deniz Aracı Projesine TÜBİTAK SAYEM Desteği
26.04.2019
TÜBİTAK SAYEM desteği kazanan projeler arasında; konsorsiyumunda ŞEHİR TTO'nun da bulunduğu “İnsansız Deniz Araçlarının Otonom Çalışabilmesi İçin Ölçüm, Test ve Seyrüsefer Amaçlı Kontrol Birimi Geliştirme Yol Haritası (İDA OTO-SEVK) Projesi” de yer aldı.

​​​TÜBİTAK SAYEM tarafından desteklenecek projeler arasında; konsorsiyumunda ŞEHİR Teknoloji Transfer Ofisi'nin de bulunduğu “İnsansız Deniz Araçlarının Otonom Çalışabilmesi İçin Ölçüm, Test ve Seyrüsefer Amaçlı Kontrol Birimi Geliştirme Yol Haritası (İDA OTO-SEVK) Projesi" de yer aldı. İDA OTO-SEVK Projesi kapsamında yeni nesil milli su üstü ve su altı insansız deniz araçları sanayi-üniversite-kamu işbirliğiyle imece usulü geliştirilecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) kamu-üniversite-sanayi işbirliklerinde kolaylaştırıcı mekanizmalar yaratma hedefiyle tasarladığı TEYDEB DESTEK SİSTEMİ 2.0 altındaki SAYEM'in, ilk faz çağrıları sonuçlandı. Paydaşları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi'nin de yer aldığı İDA OTO-SEVK Projesi TÜBİTAK tarafından desteklenecek. SAYEM konsorsiyumunda arayüz olarak teknoloji transfer mekanizmaları alanında 8 yıldan fazla deneyime sahip ŞEHİR Teknoloji Transfer Ofisi de (ŞEHİR TTO) yer alıyor. Proje kapsamında İstanbul Şehir Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ertuğrul Çetinsoy ve ekibi otonom sistemlerin yol haritasının hazırlanmasında aktif olarak görev alacak.

Halime Usta Yoğun: Konsorsiyumda yer almaktan dolayı çok mutluyuz

ŞEHİR TTO Yöneticisi Halime Usta Yoğun, TÜBİTAK TEYDEB 2.0 yapılanmasının kamu-üniversite-sanayi işbirliği için oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, katma değeri yüksek ürün veya ürün grubu geliştirilmesinin amaçlandığını söyledi. Halime Usta Yoğun, TÜBİTAK SAYEM'in ilk faz çağrılarında İDA OTO-SEVK konsorsiyumu içerisinde yer almaktan ve ​Türkiye'nin yüksek teknoloji ürünleri için aktif ve yön belirleyen bir üniversite ve teknoloji transfer ofisi olmaktan dolayı heyecanlı olduklarını aktardı. TEYDEB 2.0 kapsamında teknoloji transfer ofislerine üniversite-sanayi-kamu iş birliğinin oluşturulması, yüksek teknoloji ürünler geliştirilmesi için yol haritası oluşturulması ve hedef ürünlerin patentlenmesi ile ticarileştirilmesi gibi aktivitelerde önemli sorumluluk düştüğünü ifade eden Halime Usta Yoğun, İstanbul Şehir Üniversitesi ve ŞEHİR Teknoloji Transfer Ofisi'nin üniversite-sanayi iş birliği projelerinde çok sayıda kaliteli proje ile ülke ekonomisine katma değer yaratmaya devam ettiğini belirtti.

İDA OTO-SEVK projesinin ilk aşamasında Elkon, Promatech, TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Türk Loydu yer alıyor. İDA OTO-SEVK ile kuruluşların yeteneklerine göre sınıflandırması yapılacak ve görev paylaşımı sistematik olarak yerine getirilecek. Bu sayede su üstü ve su altı insansız deniz aracı üretebilme ve bu araçlara teknoloji sağlayabilme yeteneğine sahip tüm firmalar, bir arada çalışma olanağına kavuşacak.