ŞEHİR S3 Lab
​​​​​​​S3-Lab, İstanbul Şehir Üniversitesi bünyesinde kurulmuş olan disiplinlerarası araştırma ve uygulama çalışmaları laboratuvarıdır.

"Sistemsel düşünme" ve "disiplinlerarası araştırma"yı kendine misyon edinen S3-Lab, endüstriyel ve kurumsal ortaklarla yakın temas halinde çalışarak bölgenin henüz çözülememiş sosyal, ekonomik ve çevresel problemlerine çözümler üretmeyi amaçlamaktadır.

S3-Lab'ın araştırma ve uygulama çalışmaları enerji, ulaşım, üretim, su yönetimi ve inşa edilmiş çevre gibi alanları kapsamaktadır.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda ilerleyen S3-Lab, geleceğin mühendislerini ve sosyal bilimcilerini sistemsel düşünme becerisine hakim bir şekilde yetiştirmeyi hedeflemektedir.

TÜBİTAK'ın 2016 yılı girişimci ve yenilikçi üniversiteler sıralamasında 15.sırada yer alan ŞEHİR, dünya standartlarındaki mühendislik ve sosyal bilimler bölümleri ile, S3-Lab'ın disiplinlerarası araştırma ve uygulama çalışmaları için eşsiz bir ortam sağlamaktadır. Bu sayede S3-Lab, sürdürülebilirlik değerlendirmesi açısından "akademi" ve "endüstri" arasında bir köprü vazifesi görerek Türkiye dışındaki iletişim ağını daha da genişletecektir.

Sürdürülebilirlik, ŞEHİR'in stratejik araştırma planları kapsamında çok önemli bir yer teşkil etmektedir. S3-Lab'ın Walton Sürdürülebilirlik Çözümleri Girişimi ile kurduğu ortaklık ŞEHİR'in sürdürülebilirlik açısından bölgenin geleceğinde yenilikçi ve öncü bir görev üstlenmesine aracı olacaktır.

S3-Lab, İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Uluslararası İlişkiler Ofisi'nin desteğiyle küresel iletişim ağını genişletme çalışmalarına devam etmektedir.