ŞEHİR'li Öğrenciler Senegal'e Anadolu'dan Selam Götürdü
1.11.2019
Geçtiğimiz yaz gerçekleştirdiği Türkiye turunun ardından bu yıl da yanına Türk arkadaşlarını alarak Senegal yolculuğuna çıkan ŞEHİR öğrencisi Mustafa Ndiaye, ‘Anadolu’dan Selam’ adını verdiği seyahatinde Anadolu'yu ve Türkiye'yi tanıttı.
​​​​​İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi son sınıf öğrencisi Mustafa Ndiaye, bu yıl yaz döneminde Türk arkadaşları ŞEHİR Mimarlık Bölümü öğrencisi Furkan Türkyılmaz ve ŞEHİR İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Veysel Karakaş ile birlikte bisikletle Senegal yolcuğuna çıktı. Ndiaye ve arkadaşları, yaklaşık iki ay süren ve 14 şehir gezdikleri yolculukları boyunca yaşadıklarını, 24.10.2019 tarihinde İstanbul Şehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen söyleşide öğrencilerle paylaştı.

Mustafa Ndiaye: "Yolculuk boyunca en çok zorlandığımız konu bizi Fransız zanneden halkın önyargısı oldu"
Arkadaşlarına yol boyunca mihmandarlık yapan Mustafa Ndiaye, Türk ve Müslüman olmalarından dolayı bölge halkının kendilerini şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye ile Senegal; ortam, atmosfer ve yaşam tarz açısından farklı dünyalar. Din sayesinde edinilen bazı kültür ve ortak değerler dışında, apayrı bir yaşam tarzına sahibiz. Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi buranın yaşam tarzına en çok benzeyen bölge. Burada hayat Türkiye'ye göre daha yavaş ilerliyor. Türkiye'yi üç ay boyunca beş parasız turladım. Senegal halkı ne kadar misafirperver olsa da, aynısını burada yapmak çok zor. Yaşam, ortam, hava şartları ve imkanlar farklı. Arkadaşların Türk olduğu bilinmeden, Fransız zannedilmeleri çoğu zaman aramızda mesafe koyulmasına neden oldu. Arkadaşlar karşılaştığı bazı insanlarda bu önyargıyı kırmayı başarsa da, yolculuk boyunca en çok zorlandığımız konuların başında bu geliyor."

Furkan Türkyılmaz: "Dakar banliyölerindeki yaşam bizim alıştığımızdan çok farklı"
Yolculuk boyunca en çok etkilendikleri yerin Dakar’ın banliyöleri olduğunu dile getiren Furkan Türkyılmaz, "Dakar yolculuğumuzun hem başlangıç hem de bitiş noktası idi. Dolayısıyla burada bolca zaman geçirme fırsatımız oldu. Buradaki banliyölerde bizim hiç alışık olmadığımız bir hayat var. O hayatı görünce kavramlar zihninizde yeniden şekilleniyor. Sokak algınızı, ev algınızı, komşuluğu sorguluyorsunuz. Çünkü banliyölerdeki hayatın normları, bizden çok farklı." dedi.

Gezi boyunca yedikleri yemeklerle ilgili bilgi veren Veysel Karakaş ise yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ülkenin çok büyük bir kısmı zaten Müslüman olduğu için helal yemek konusunda hiçbir sıkıntı çekmedik. Yemeklerinde ise beni şaşırttı açıkçası Senegal. Daha çok baharatlı, yemesi zor, kokulu yemeklerle karşılaşmayı bekliyordum fakat öyle olmadı. Senegal'de gördüğüm kadarıyla en temel besin kaynakları pirinç, balık, fıstık ve bazı sebze türleri. Yemekler büyük bir tabakta geliyor, üstünde de değişik soslar, sebzeler, balık, tavuk veya et oluyor ve bu şekilde neredeyse her gün yeniyor."

​​​​​